- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Cleaning Brush
Cleaning Brush
Manufacturer of a wide range of products which include dubbel side filling dish brush, fly ash machine bricks cleaning brush, fruit whoshing machine brush, car wash brush water spray cleaning, industrial nylon roller brush and 20 ltr water bottle cleaning machine brush.
Dubbel Side Filling Dish Brush
Product Price: Rs 3,600 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Product Type | Industrial Brush, Round Brush |
| Brush Size | 10 Inch |
| Brush Diameter | 25mm to 1200mm |
| Bristle Material | Nylon |
| Filament Material | Nylon |
| Material Grade | Virgin |
| Grit Size | 0.30 mm to 3 mm |
| Usage/Application | Cleaning |
| Brush Head Type | Round |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Handle Material | Plastic |
| Usage | Polishing |
| Brush/Wiper Width | 12 inch (30 cm) |
| Mounting Type | Plain Bore |
| Brush Type | Wheel Brush |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Bristle Shape | Round |
dubble side dish brush
ALL SIZE AVAILABLE
Additional Information:
- Delivery Time: 8-10 day
- Packaging Details: box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Fly Ash Machine Bricks Cleaning Brush
Product Price: Rs 4,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 6 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Product Type | Industrial Brush |
| Bristle Material | Plastic |
| Material Grade | Recycled |
| Handle Material | Plastic |
| Size | 12 feet |
| Bristle Color | Yellow |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Packaging Type | Box |
| Bristle Shape | Round |
| Is It Customised | Yes |
base material plastic
nbristle nylon with steel wire
best quality long life use
25x50 mm base size
12 feet length
3 inch bristle height
Additional Information:
- Delivery Time: 1-2 day
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Fruit Whoshing Machine Brush
Product Price: Rs 3,200 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brush Type | Roller Brush |
| Product Type | Industrial Brush |
| Roller Length | 1800 MM |
| Filament Material | Nylon |
| Bristle Material | Nylon |
| Bristle Hardness | Medium |
| Roller Outer Diameter | 200 mm |
| Application | Cleaning |
| Core Diameter | 100MM |
| Backing Material | Plastic |
| Bristle Length | 2 inch (50 mm) |
| Brush Length | 2000 mm |
| Size | ALL |
| Bristle Color | blue and green |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Bristle Shape | Round |
| Brand | brush asia |
| Usage/Application | cleaning |
| Is It Customised | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
25MM TO 6000MM LENGTH AVAILABLE
100MMTO 1200MM TOTAL DIA
Additional Information:
- Delivery Time: 10-15 DAY
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Car Wash Brush Water Spray Cleaning
Product Price: Rs 500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brush Type | car brush |
| Usage/Application | CAR CLEANING |
| Bristle Material | Nylon |
| Handle Type | Short Handle |
| Handle Material | Aluminium |
| Bristle Hardness | Medium |
| Water Flow | With Water Flow |
| Automation Grade | MANUAL |
| Material Grade | NYLON |
| Material | NYLON |
| Color | BLUE |
| Bristle Length | 50 MM |
| Packaging Type | BOX |
| Brush Shape | Flat |
| Scratch Safe | Yes |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 DAY
- Packaging Details: box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Industrial Nylon Roller Brush
Product Price: Rs 21,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Product Type | Industrial Brush |
| Bristle Material | Nylon 6 |
| Brush Size | 12 Inch |
| Roller Length | 24 inch (600 mm) |
| Brush Type | round |
| Usage | Industrial Cleaning |
| Color | White |
| Roller Outer Diameter | 150 mm |
| Brush Length | 2500mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Core Diameter | 50 mm (2 inch) |
| Bristle Length | 2 inch (50 mm) |
| Brush Strings | soft |
| Feature | Food Grade |
machine brush
2200 MM LENGTH
nylon bristle
Yes! I am InterestedRequest A Callback
20 Ltr Water Bottle Cleaning Machine Brush
Product Price: Rs 800 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brush Type | Straight bottle |
| Material | Nylon |
| Bristle Material | Nylon |
| Brush Length | 25 cm |
| Application | 20ltr bottle |
| Color | BLUE |
| Brand | Brush Asia |
16 inch length 300 mm dia inner brush
160 inch length 175 mm dia outer brush
1 mtr length flate brush
Additional Information:
- Delivery Time: 4-5 day
- Packaging Details: box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Big Size Dish Brush
Product Price: Rs 2,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brush Diameter | 600mm |
| Bristle Material | Nylon |
| Brush Type | Dish Brush |
| Filament Material | Nylon |
| Grit Size | nylon |
| Handle Material | base plastic |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Usage | Surface Finish |
| Mounting Type | Plain Bore |
| Bristle Hardness | Medium |
| Size | 1200mm |
| Bristle Color | white |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Brand | Brush Asia |
| Usage/Application | Cleaning |
| Is It Customised | Yes |
1200mm dia
600 mm bristle height
Additional Information:
- Delivery Time: 10-15 day
Yes! I am InterestedRequest A Callback