- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Industrial Brush
Industrial Brush
Pioneers in the industry, we offer nylon bristle brush, nylon bristle disk brush, cylinder roller brushes, car washing brush, soft nylon roller brush and pu belt brush from India.
Nylon Bristle Brush
Product Price: Rs 2,900 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 15 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brush Size | 500 mm |
| Bristle Material | Nylon |
| Application | Food Processing |
| Size | 500 mm brush length |
| Bristle Color | white |
| Handle Material | Plastic |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Bristle Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
fruit whoshing machine
1 mm bristle thikness
13 mm bristle height
all size available
Additional Information:
- Delivery Time: 10-15 day
- Packaging Details: box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon Bristle Disk Brush
Product Price: Rs 3,200 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Bristle Material | Nylon |
| Brush Size | 350mm dia |
| Usage/Application | cleaning |
| Color | blue |
| Base Material | plastic |
| Bristle Stiffness | Soft |
| Handle Material | base plastic |
| Brand | brush asia |
| Country of Origin | Made in India |
nylon bristle material
25mm to 1200 mm dia available
25mm to 600 mm bristle height
Additional Information:
- Delivery Time: 7-8 day
- Packaging Details: box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cylinder Roller Brushes
Product Price: Rs 2,800 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brush Diameter | 100 mm |
| Filament Material | Nylon |
| Brush Length | 25 MM TO 6000 MM |
| Usage/Application | Cleaning |
| Base Material | PLASTIC |
| Application | Cleaning, Fruit Washing |
| Material | NYLON |
| Brush Type | ROLLER |
| Usage | CLEANING |
| Bristle Stiffness | Soft |
| Shape | ROUND |
| Bristle Material | Nylon |
| Country of Origin | Made in India |
machine brush
LONG BRUSH SIZE
nylon bristle
Additional Information:
- Delivery Time: 8-10 DAY
- Packaging Details: box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Car Washing Brush
Product Price: Rs 500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brush Type | car brush |
| Usage/Application | car washing |
| Bristle Material | Nylon |
| Handle Type | Telescopic |
| Automation Grade | manual |
| Material Grade | nylon |
| Material | nylon |
| Color | blue |
| Bristle Length | 50 mm |
| Size/Dimension | 2 feet handle |
| Packaging Type | box |
CAR WASH BRUSH WITH WATER
ALUMINUM HANDLE
5 MTR PU PIPE
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 day
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Soft Nylon Roller Brush
Product Price: Rs 21,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Bristle Material | Nylon |
| Brush Type | Roller Brush |
| Brush Size | 1800MM |
| Usage | Industrial Cleaning, food machinery |
| Usage/Application | Industrial |
| Bristle Length | 10 mm to 600 mm |
| Feature | Food Grade |
| Size | 25mm to 6000mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Bristle Stiffness | Medium |
nylon bristle ,soaft,medium,hard available
brush length 25 mm to 6000 mm length
100 mm to 1200 mm total dia brush
all spiral alailable
Additional Information:
- Delivery Time: 8-10 day
- Packaging Details: box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
pu belt brush
Product Price: Rs 400 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Belt Width | 15 mm |
| Bristle Material | Nylon |
| Belt Length | 30 mtr |
| Filament Material | Nylon |
| Usage/Application | Cleaning |
| Base Material | pu |
| Brush Length | 25mm to up |
| Application | Cleaning |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Country of Origin | Made in India |
pu belt brush
all size available
par mtr price
Additional Information:
- Delivery Time: 8-10 day
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nano Polishing Nylon Brush
Product Price: Rs 550 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 6 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brush form | Hand brush |
| Brush Size | 170 mm |
| Dia size | 50 mm |
| Usage/Application | Cleaning |
| Brush Type | dish brush |
| Color | White |
| Application | Stone polish |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Bristle Material | Nylon |
| Size | 170mm |
| Material | nylon |
| Brand | brush asia |
| Bristle Length | 25mm |
| Brush Diameter | 170mm |
| Net Weight | 700gm aprox |
all size available
170mm dia,dish brush,25mm bristle height,
ceramice tile neno polishing machine nylon brush
Additional Information:
- Delivery Time: 4-5 day
Yes! I am InterestedRequest A Callback