- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Machine Brush
Machine Brush
Leading Manufacturer of wooden base nylon bristle brush, 500mm black nylon square brush set, white machine nylon brush, cnc machine table brush, textile machinery brushes and flyash brick machine brush from Morbi.
Wooden Base Nylon Bristle Brush
Product Price: Rs 2,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Handle Material | Wooden |
| Bristle Material | Nylon |
| Usage/Application | Cleaning |
| Brush Size | 16 inch |
| Wire thickness | 0.2 mm |
| Brush Type | SQUARE |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Bristle Length | 25mm to 600mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Base Material | Wooden,plastic |
all size available,
base plastic,wooden
bristle nylon 6 ,plastic,
Additional Information:
- Delivery Time: 8-10 dya
Yes! I am InterestedRequest A Callback
500mm Black Nylon Square Brush Set
Product Price: Rs 3,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brush Type | Block Brush |
| Usage | cnc machine |
| Bristle Material | Nylon |
| Usage/Application | Cleaning |
| Base Material | Plastic |
| Color | Black |
| Wire thickness | 0.2 mm |
| Bristle Stiffness | Soft |
| Bristle Length | 2inch |
| Size | 500mm*500mm(L*B) |
| Set Contains | 2 Brush |
all size available,custmer size available
square size,round dish
Additional Information:
- Delivery Time: 8-10 DAY
Yes! I am InterestedRequest A Callback
White Machine Nylon Brush
Product Price: Rs 110 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Bristle Material | Nylon |
| Brush Type | Wheel Brush |
| Usage | Industrial Cleaning |
| Color | White |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Usage/Application | Machines Cleaning |
| Bristle Length | 3 inch |
| Base Material | Plastic and Iron |
| Brush Size | 4 Inch |
| Brush Size | 6 inch |
cnc machine and dril machine brush
Yes! I am InterestedRequest A Callback
CNC Machine table brush
Product Price: Rs 4,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | cnc machine |
| Brush Type | Block Brush |
| Filament Material | Nylon |
| Usage/Application | Cleaning |
| Bristle Material | Nylon |
| Color | Black |
| Wire thickness | 0.2 mm |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Bristle Length | 1 inch |
all size available at best price
Additional Information:
- Delivery Time: 8-10 day
- Packaging Details: box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Textile Machinery Brushes
Product Price: Rs 9,800 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Bristle Material | Nylon |
| Brush Type | Roller Brush |
| Filament Material | Nylon |
| Base Material | PLASTIC |
| Brush Length | 25mm to 6000mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Cleaning |
| Usage/Application | Industrial |
25mm to 6000mm length
100mm to 1200mm di
with shaft and without shaft available
nylon soft,meduime,hard bristle good quality
Additional Information:
- Delivery Time: 8-10 day
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Flyash Brick Machine Brush
Product Price: Rs 670 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | flyash bricks machine |
| Brush Type | flate brush |
| Filament Material | Nylon |
| Usage/Application | CLEANING |
| Bristle Material | Nylon |
| Base Material | plastic |
| Brush Length | 25mm to 6000mm |
| Usage | Cleaning |
| Wire thickness | 1 mm |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Bristle Length | 25mm to 600mm |
| Country of Origin | Made in India |
base material plastic
nbristle nylon with steel wire
best quality long life use
Additional Information:
- Delivery Time: 4-5 day
- Packaging Details: box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Flat Nylon Brush
Product Price: Rs 90 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Bristle Material | teflon |
| Brush Size | 10 Inch |
| Brush Type | Strip Brush |
| Usage | Industrial Cleaning, Floor Cleaning |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Usage/Application | cleaning |
| Size | 10inch |
| Packaging Type | box |
| Feature | Food Grade |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | black and white |
plastic base 20x40mm size
2 inch and 3 inch bristle height
10 inch brush length
full hard bristle
Additional Information:
- Delivery Time: 8-10 day
- Packaging Details: box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Industrial Square Brush
Product Price: Rs 250 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 15 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brush Type | Block Brush |
| Material | Nylon |
| Filament Material | Nylon |
| Bristle Material | Plastic |
| Bristle Hardness | Medium |
| Application | Cleaning |
| Size | 50X50 TO 1000X100MM |
| Bristle Color | white |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Brand | brush asia |
| Usage/Application | cleaning |
| Is It Customised | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
50X50 TO 1000X1000MM AVAILABLE
700X1500MM BRUSH SIZE AVAILABLE
ALL BRISTLE AVAILABLE (SOFT,MEDIUM,HARD)
Additional Information:
- Delivery Time: 8-10 day
- Packaging Details: box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Square Hole Brushes
Product Price: Rs 1,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Bristle Material | Nylon |
| Brush Type | Wheel Brush |
| Usage | all cleaning |
| Color | Yellow |
| Packaging Size | 10 Numbers |
| Usage/Application | cleaning |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Bristle Shape | Round |
| Is It Customised | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
50mm,100mm square hole
200mm to 1200 mm dia available
Additional Information:
- Delivery Time: 8-10 day
- Packaging Details: box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Spiral Nylon Brush
Product Price: Rs 800 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brush Diameter | 25 mm |
| Bristle Material | Nylon |
| Wire Material | Nylon |
| Core Material | MS |
| Color | White |
| Brush Length | 300 mm |
| Usage/Application | Cleaning |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Wire Diameter | 0.5 mm |
| Bristle Length | 25mm to 600mm |
| Brush Overall Size | 100 mm |
spiral brush
Additional Information:
- Delivery Time: 7-8 day
Yes! I am InterestedRequest A Callback