- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Nylon Bristle Brush
Nylon Bristle Brush
We are a leading Manufacturer of 6inch circular nylon brush, nylon dish brush and nylon roller brush from Morbi, India.
6inch Circular Nylon Brush
Product Price: Rs 330 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Bristle Material | Nylon |
| Brush Type | Wheel Brush |
| Usage | Industrial Cleaning |
| Color | White |
| Bristle Stiffness | Soft |
| Usage/Application | Cleaning |
| Bristle Length | 25mm |
| Shape | Round |
| Base Material | Plastic |
| Brush Size | 8 Inch |
| Overall Brush Size | 6 inch |
benso machine nylon brush
Additional Information:
- Delivery Time: 8-10 day
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon Dish Brush
Product Price: Rs 3,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brush Size | 16 Inch |
| Product Type | Industrial Brush |
| Bristle Material | Nylon |
| Usage | Industrial Cleaning |
| Brush Type | Wheel Brush |
| Size | 25 mm to 1200 mm dia |
| Usage/Application | Cleaning |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Brand | brush asia |
| Is It Customised | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Base Material | plastic |
| Bristle Size | 25mm to 600 mm |
25mm to 1200 mm dia dish brush size avalibale
nylon bristle ,soft ,miduim,hard
bristle height 25mm to 600 mm
Additional Information:
- Delivery Time: 8-10 day
- Packaging Details: box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon Roller Brush
Product Price: Rs 3,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Bristle Material | Nylon |
| Brush Type | roller brush |
| Usage | Industrial Cleaning |
| Color | White |
| Usage/Application | Industrial |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Bristle Length | 25mm to 600mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Length of Brush | 25mm to 6000mm |
25mm to 6000 mm length
100 mm to 1200 mm dia
all bristle thickness available
Yes! I am InterestedRequest A Callback