- Home
- »
- Our Products
- »
- Nylon Brush
Nylon Brush
Pioneers in the industry, we offer double head electric solar panel cleaning brush, motorized solar panel cleaning brush, conveyor belt cleaning brush, industrial nylon brush and road sweeper machine brush from India.
Double Head Electric solar panel cleaning brush
Product Price: Rs 16,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| System Type | motorized |
| Handle Material | aluminum telescopic |
| Material | Nylon |
| Brush Width | 10-10 inch |
| Bristle Material | Nylon |
| Pole Length | 8.2 mtr (4step) |
| Water Supply | With Water Feed |
| Application Scale | Industrial |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | solar panel cleaning |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
12 v dc motor,
10-10 inch dish brush,
10-10 mtr dc cable,
Ac power to dc power smps,
Water pipe 10 mtr (10mm dia)
Additional Information:
- Delivery Time: 7-8 day
- Packaging Details: box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Motorized Solar Panel Cleaning Brush
Product Price: Rs 16,800 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| System Type | motorized |
| Material | Nylon |
| Brush Width | 10-10 inch |
| Bristle Material | Nylon |
| Pole Length | 6–8 m |
| Water Supply | With Water Feed |
| Application Scale | Industrial |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Weight | 4-5 kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
12 v dc motor,
10-10 inch dish brush,
10-10 mtr dc cable,
Ac power to dc power smps,
Water pipe 10 mtr (10mm dia)
Additional Information:
- Delivery Time: 7-8 day
- Packaging Details: box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Conveyor Belt Cleaning Brush
Product Price: Rs 11,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Material | NYLON |
| Usage/Application | CLEANING |
| Bristle Stiffness | MEDIUM |
| Country of Origin | Made in India |
PRICE COUSTMER SIZE
custmer size available
long size and small size availabke
Additional Information:
- Delivery Time: 8-10
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Industrial Nylon Brush
Product Price: Rs 10,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Bristle Material | Nylon |
| Brush Size | 1000mm |
| Brush Type | roller |
| Usage | Industrial Cleaning |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Usage/Application | cleaning |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 25mm to 6000mm |
25mm to 6000mm brush length
100mm to 1200mm outer dia
all bristle soft,medium,hard
ms,steel,aluminum shaft available
Additional Information:
- Delivery Time: 8-10 day
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Road Sweeper Machine Brush
Product Price: Rs 2,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brush Length | 16 inch |
| Product Type | Industrial Brush |
| Bristle Material | Nylon |
| Material | Nylon |
| Size | 150mm |
| Bristle Line | 2 |
| Brush Type | Wheel Brush |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Packaging Type | box |
| Bristle Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Aall size base dia
8 inch bristle height
spring steel with nylon wire
Additional Information:
- Delivery Time: 5-6 day
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Industrial Nylon Brush
Product Price: Rs 42,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brush Width | 450 mm |
| Bristle Material | Nylon |
| Filament Material | Nylon |
| Brush Type | Cylindrical Brush |
| Usage | machinery |
| Color | White |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Usage/Application | CLEANING |
| Bristle Length | 165 MM |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 2100 MM BRUSH LENGTH |
450MM DIA TOTAL
2100 MM BRUSH LENGTH
1 MM BRISTLE THIKNESS
165 MM ONE SIDE BRISTLE HEIGHT
Additional Information:
- Delivery Time: 10-12 DAY
Yes! I am InterestedRequest A Callback