- Home
- »
- Our Products
- »
- Solar Panel Cleaning Brush
Solar Panel Cleaning Brush
Solar Panel Cleaning Brush
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| System Type | Manual Brush |
| Material | Nylon |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Brush Width | 10x500 mm |
| Bristle Material | Nylon |
| Pole Length | 6–8 m |
| Water Supply | With Water Feed |
| Application Scale | Commercial, resident |
| Bristle Color | blue |
| Bristle Stiffness | Soft |
| Weight | 3 kg aprox |
| Automation Grade | Manual |
| Packaging Type | box |
| Usage/Application | Cleaning Solar Panel |
| Is It Customised | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 4 inch |
| Length | 20 inch |
| Bristle length | 2.5 inch |
3/4/6/9 mtr handle size
nylon soft bristle good quality
Additional Information:
- Production Capacity: 200 pcs par day
- Delivery Time: 1-2 day
- Packaging Details: box
Solar Panel Cleaning Brush
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| System Type | Manual Brush |
| Material | Nylon |
| Automation Grade | Manual |
| Brush Width | 100x500 mm |
| Bristle Material | Nylon |
| Reach | Telescopic Pole |
| Type | Brush Type |
| Body Material | Plastic |
| Application Scale | resident, Commercial |
| Pole Length | 3/4/6/8.4/11 mtr |
| Country of Origin | Made in India |
solar panel cleaning brush
3/4/6/8.4/9/12 mtr handle length avalibale
aluminum material telescopic pole
nylon soft bristle long life use
Additional Information:
- Production Capacity: 200 pcs par day
- Delivery Time: 1-2 day
- Packaging Details: box
Solar Panel Cleaning Brush With Rubber Wiper
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| System Type | Telescopic Brush |
| Material | Nylon |
| Brush Width | 100x500 mm |
| Bristle Material | Nylon |
| Pole Length | 6–8 m |
| Water Supply | With Water Feed |
| Application Scale | solar panel cleaning |
| Size | 100x500mm |
| Bristle Color | BLUE |
| Bristle Stiffness | Soft |
| Weight | 1.50 KG |
| Automation Grade | Manual |
| Usage/Application | cleaning |
| Is It Customised | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
solar panel cleaning brush with rubber wiper
3/4/6/9 mtr telescopic pole length
soft bristle and best quality wiper long life use
Additional Information:
- Production Capacity: 200 pcs par day
- Delivery Time: 1-2 day
- Packaging Details: box
Motorized Dubble Dish Brush
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| System Type | motorized |
| Product Type | SOLAR PANEL CLEANING BRUSH |
| Material | Nylon |
| Brush Width | 10 inch |
| Bristle Material | Nylon |
| Application Scale | Commercial |
| Size | 8.4 mtr handle |
| Pole Material | Aluminium |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Power Source | Electric |
| Bristle Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
12 v dc motor,
10-10 inch dish brush,
10-10 mtr cable,
Ac power to dc power smps,
Water pipe 10 mtr (10mm dia)
Additional Information:
- Production Capacity: 50 pc par day
- Delivery Time: 7-8 day
- Packaging Details: box
Solar Panel Cleaning System
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| System Type | Manual |
| Maximum Length | 11 meter |
| Cleaning Method | solar panel cleaning |
| Bristle Material | Nylon |
| Material | Aluminum |
| Suitable Plant Size | Up to 100 kW |
| Automation Grade | Manual |
| Usage/Application | Cleaning Purpose |
| Water Usage | Low Water |
| Structure Type | Rooftop |
| Size | 3/4/6/8.4/11 mtr |
| Bristle Stiffness | Soft, Medium |
| Color | silver |
| Country of Origin | Made in India |
3/4/6/9 mtr telescopic pole handle size
nylon brush 100x500 mm brush size
heavy quality and full length telescopic pole
Additional Information:
- Production Capacity: 200 pcs par day
- Delivery Time: 1-2 day
- Packaging Details: box
1 Mtr Brush Length Solar Panel Cleaning Brush
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| System Type | Telescopic Brush |
| Material | Nylon |
| Brush Width | 100x1000 mm |
| Bristle Material | Nylon |
| Pole Length | 6–8 m |
| Water Supply | With Water Feed |
| Application Scale | mega what cleaning |
| Size | 1mtr brush |
| Bristle Line | 9 |
| Country of Origin | Made in India |
soft bristle material
heavy quality and full length aluminium telescopic pole
3/4/6/8.4/9/12 mtr handle length
Additional Information:
- Production Capacity: 100 pcs par day
- Delivery Time: 2-3 day
- Packaging Details: box
Solar Panel Cleaning Motorized Dish Brush
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| System Type | motorized |
| Material | Plastic |
| Product Type | SOLAR PANEL CLEANING |
| Brush Width | 250 mm |
| Bristle Material | Nylon |
| Pole Length | 6–8 m |
| Water Supply | With Water Feed |
| Application Scale | Industrial |
| Size | 10 INCH dia BRUSH SIZE |
| Brush Type | Wheel Brush |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Bristle Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
3/4/6/9 mtr handle size
nylon soft bristle good quality
12v dc motor
ac power to dc power chok
Additional Information:
- Delivery Time: 10-15 day
- Packaging Details: box
Solar Panel Cleaning Motorized Brush
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| System Type | motorized |
| Product Type | solar panel cleaning |
| Material | Nylon |
| Brush Width | 500 mm |
| Bristle Material | Nylon |
| Pole Length | 6–8 m |
| Water Supply | With Water Feed |
| Application Scale | Industrial |
| Size | brush size500mm |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Handle Type | aluminum |
| Weight | 5-6 kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Bristle Shape | Round |
| Usage/Application | solar panel cleaning |
| Is It Customised | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
3/4/6/9 mtr handle size
nylon soft bristle good quality
12v dc motor
ac power to dc power chok
Additional Information:
- Delivery Time: 10-15 day
- Packaging Details: box packing
Solar Panel Cleaning Kit
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Kit Type | Manual Brush Kit |
| Automation Grade | Manual |
| Brush Width | 100x500 mm |
| Reach | Telescopic Pole |
| Pole Length | 3 mtr to 11 mtr |
| Type | Brush Type |
| Body Material | Plastic |
| Usage | Residential |
| Country of Origin | Made in India |
3/4/6/9 mtr handle (telescopic pole) size
water pipe best quality long life use
nylon soft bristle good quality long life use
Additional Information:
- Production Capacity: 200 pcs par day
- Delivery Time: 1-2 day
- Packaging Details: box
Aluminium Telescopic Pole
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Pole Length | 3/4/6/8.4/11 mtr |
| Maximum Length | 11 meter |
| Section Material | Aluminium |
| Material | Aluminum |
| Number Of Sections | 3 and 4 |
| Usage/Application | Cleaning Purpose |
| Usage | Brush |
| Color | silvar |
| Country of Origin | Made in India |
aluminium telescopic pole heavy quality and full length mfg
3/4/6/9 mtr sixe available
all size 3 step
3 mtr-850 gm weight
4 mtr-1.100 kg weight
6 mtr-1.550 kg weight
9 mtr-2.200 kg weight
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 day
- Packaging Details: foam packin