- Home
- »
- Our Products
- »
- Solar Panel Cleaning Robot Brush
Solar Panel Cleaning Robot Brush
We are a leading Manufacturer of solar panel cleaning automatic robot brush, 100x1000mm long size solar panel cleaning brush and roller brush with aluminum,ms,steel shaft from Morbi, India.
Solar Panel Cleaning Automatic Robot brush
Product Price: Rs 3,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| System Type | Rotary Brush |
| Material | Nylon |
| Brush Width | 150 mm |
| Bristle Material | Nylon |
| Application Scale | Industrial |
| Size | 25mm to 6000mm |
| Bristle Stiffness | Soft |
| Automation Grade | Automatic |
| Bristle Shape | Round |
| Usage/Application | cleaning |
| Is It Customised | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
25mm to 6000mm brush length
100mm to 1200mm outer dia
with saft and without shaft available
spiral and non spiral available
Additional Information:
- Delivery Time: 8-10 day
- Packaging Details: box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
100X1000MM LONG SIZE SOLAR PANEL CLEANING BRUSH
Product Price: Rs 3,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| System Type | Water Fed Brush |
| Material | Nylon |
| Brush Width | 100x1000 mm |
| Bristle Material | Nylon |
| Pole Length | 6–8 m |
| Water Supply | With Water Feed |
| Application Scale | MW Scale Plant, Industrial, Commercial |
| Size | 100X1000MM |
| Bristle Line | 9 |
| Country of Origin | Made in India |
soft bristle material
heavy quality and full length aluminium telescopic pole
3/4/6/8.4/9/12 mtr handle length
Additional Information:
- Production Capacity: 50 PCS
- Delivery Time: 1-2 DAY
- Packaging Details: box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Roller Brush With Aluminum,Ms,Steel Shaft
Product Price: Rs 3,200 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Bristle Material | Nylon 6 |
| Size | custom |
| Brush Size | custom |
| Brush Type | roller |
| Usage | Industrial Cleaning |
| Material | nylon |
| Color | all |
| Usage/Application | solar panel robot brush |
| Country of Origin | Made in India |
solar panel cleaning roller brush with aluminum shaft
low weight
20mm shaft dia
45mm base dia (plastic pipe)
100mm total outer dia
soft bristle
Additional Information:
- Delivery Time: 8-10 day
Yes! I am InterestedRequest A Callback